DOCUMENT LIST FOR STUDY

GİTMEDEN ÖNCE (BEFORE MOBILITY)

ÖNEMLİ!!

Dosyaları indiremediğiniz takdirde; ilgili evrağa sağ tuşa tıklayarak, bağlantısını  kopyalayıp yeni sekmede bağlantıyı URL kısmına yapıştırınız.

ERASMUS HAREKETLİLİK AŞAMALARI İNDİR

 1. Kazanan Öğrenci Nominasyon İletisi (Succesful Student Nomination Message): Değişim Programları Koordinatörüğü tarafından Erasmus öğrencisinin bilgileri ortak üniversiteye e-mail ile bildirilir.
 2. Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement – Before Mobility): ONLINE LEARNING AGREEMENT Bölüm Erasmus Koordinatörü ile birlikte belirlenen derslere göre doldurulur, ev sahibi ve misafir olunulacak kurumdan Erasmus bölüm koordinatörleri imzaları tamamlandıktan sonra Değişim Programları Koordinatörlüğüne teslim edilir. Online Learning Agreement hazırlandıysa kağıt versiyonunun hazırlanmasına gerek yoktur. Kağıt versiyonlu Learning Agreement doldurma rehberi için : How to fill out Learning Agreement?(Paper Version)
 3. Misafir Kurumdan alınacak Davetiye Mektubu (Acceptance Letter): Ortak üniversiteden mail yolu ile iletilir.
 4. Gerekli Vize Evrakları (Required Visa Documents) – (Büyükelçilik/Konsolosluktan istenecek): Öğrenci, büyükelçilik/konsolosluk sayfasında yazan gerekli evrakları kendisi hazırlar.
 5. Büyükelçilik/Konsolosluk Yazısı (Embassy/Consulate Document – It will be taken from Exchange Programs Coordinator): Değişim Programları Koordinatörlüğü öğrencinin hareketliliğine ilişkin antetli kağıda resmi bir yazı hazırlar, öğrenciye verir.
 6. Pasaportun kimlik ve vize sayfalarının fotokopisi (Photocopy of Passport ID and Visa Page): Okunaklı şekilde Değişim Programları Koordinatörlüğü’ne ait sisteme yüklenir.
 7. Sigorta Belgesi (Insurance Certificate): Türkiye ile bazı ülkelerin ikili sigorta anlaşmaları mevcuttur.
 8. Euro hesabının açtırılması (Euro Account): Öğrencinin Vize aldıktan sonra Vakıf Bank Mercan Şubesinden EURO hesabı açtırması gerekmektedir. Hibe euro olarak öğrencinin hesabına yatırılır. Öğrenci banka hesap cüzdanının fotokopisini ofise teslim eder.
 9. OLS (Online Language Support) Erasmus Dil Desteği EU Academy sistemine giriş yapılarak sınava girilir ve sonuç ekran görüntüsü alınarak sisteme yüklenir.
 10. Erasmus Grant Agreement: Vize alındıktan sonra Değişim Programları Koordinatörlüğü ofis ile öğrenci arasında imzalanır. Hibe sözleşmesi imzalamayan öğrencinin hibe ödemesi yapılmaz ve hareketlilik başlamış sayılmaz.
 11. Konaklama Başvuru Formu (Accomodation Form): Öğrenci, misafir kurumun uluslararası ofisine konaklama seçeneklerini sorar ve seçeneklere göre karar verir ve konfirmasyon alır.
 12. Feragat Dilekçesi (Waiver Petition): Hareketlilikten (Staj/Öğrenim) vazgeçenler bu dilekçeyi sunmak zorundadırlar.

 DEĞİŞİM SIRASINDA (DURING MOBILITY)

 1. Arrival Form: Karşı kuruma vardıktan sonra 3 gün içerisinde karşı kurumun Erasmus Ofisi tarafından doldurulup öğrenci tarafından kendi sistemine yüklenir.
 2. Öğrenim Anlaşması Ekle Çıkar Sayfası (Learning Agreement – During Mobility): Öğrenim anlaşmasının devamında yer alır. Öğrenci misafir kuruma gittiğinde derslerde 1 ay içinde değişiklik yaparsa bu formu düzenler veya Online Learning Agreement sayfasında During the Mobility kısmına günceller ve imzalanması için Erasmus Bölüm Koordinatörüne iletir. Öğrenci Ekle Çıkar sayfasında yapacağı her türlü değişikliği Bölüm Erasmus Koordinatörünün onayı ve Değişim Programları Koordinatörlüğünün bilgisi dahilinde yapar.
 3. Extension form of Erasmus : Hareketlilik uzatma taleplerinde doldurulması gereken formdur.

 

DÖNDÜKTEN SONRA (AFTER MOBILITY)

 1. Öğrenim Anlaşması / Döndükten Sonra (Learning Agreement – After Mobility):
 2. Misafir olunan kurumdan alınan onaylı Ingilizce transkript (Transcript from host institution): Dönüş işlemlerinin aksamaması için mümkünse transkript dönmeden önce alınmalı ya da daha sonra Değişim Programları Koordinatörlüğüne ulaştırılması sağlanmalıdır. Eğer transkript karşı üniversite tarafından Değişim Programları Koordinatörlüğüne gönderilirse; öğrenci belgeyi Değişim Programları Koordinatörlüğü’nden alarak Erasmus bölüm/birim koordinatörüne iletir.
 3. Katılım Sertifikası (Confirmation of Stay): Gittiği kurumdan imzalı ve mühürlü şekilde alınır. Kalış süresini ve onayını belirtir. (This document must be signed end of the mobility by the receiving university)
 1. İntibak Güz (Proof of Recognition Fall)/İntibak Bahar (Proof of Recognition Spring) : Eksiksiz olarak doldurulur. Ders saatleri ve yerel krediler misafir kurumda eğitim görüldüğü aşamada öğrenci tarafından doldurulmalıdır.
 2. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden alınacak nihai transkript (Final Transcript from Istanbul Ticaret University): Değişim yapılan üniversiteden değişim sonrasında gönderilen/alınan transkriptin Bölüm koordinatörü tarafından not girişleri sisteme yapıldıktan sonra Nihai transkript öğrenci işlerinden alınarak; bir örneği sonra Değişim Programları Koordinatörlüğüne bırakılır.
 3. Öğrenci Nihai Rapor Formu (Student Final Report(EUservey) Form sent from Mobility Tool)
 4. Pasaportun ilk(fotoğraflı), giriş-çıkış ve vize sayfalarının fotokopileri (Photocopy of Passport ID Page, visa and entry-exit page): Okunaklı şekilde fotokopileri Değişim Programları Koordinatörlüğüne iletilir.